Tırnak Mantarı Tedavisi

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

Tırnak mantarı bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. İlk önce tırnak ucunda leke şeklinde kendini gösterir. Dikkat edilmediği takdire tırnak mantarı giderek genişler ve tırnakta şekil bozukluğuna neden olur.

Mantarın oluştuğu tırnağın yapısı, rengi ve kalınlığı değişerek kokulu bir hal alır. Ayaklar tırnak mantarının yürüyebileceği alanlardan biridir. Gün içerisinde nemli ve havasız bırakıldığı takdirde tırnak mantarı oluşma ihtimali çok yüksektir.

Tırnak mantarı her ne kadar ilk başlarda ağrısız gibi olsa da ilerleyen süreçlerde ağrıya dönüşür ve kesinlikle cerrahi müdahale gerekir.

Tırnak mantarı tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi için öncelikle hastaların mantarlı olan tırnağını törpüleme ya da kesme ile sorunu gidermeye yardımcı oluyoruz. Enfeksiyon riski ortadan kalkan tırnak yaklaşık bir yıl içerisinde kendini yenileyebilir.

Tırnak mantarının bir diğer özelliği ise her ne kadar tırnak üzerinden alınarak temizlenmeye çalışılsa da yeniden nüks edebilir.Tırnak mantarı el ve ayak sağlığını olumsuz etkiler. Birçok kişide görülen bu hastalık temizlik ve hijyene dikkat edilmediği takdirde daha hızlı oluşur.

Kötü kokuya ve kötü görüntüye neden olan tırnak mantarı, tırnak mantarı tedavisi ile giderilmeye çalışılır.Tırnak mantarının en önemli özelliği bulaşıcı bir hastalık olmasıdır. Bu nedenle hastalığı taşıyan bireylerin bazı konularda dikkat etmesi gerekir.

Yayılma oranı yüksek olan tırnak mantarı aile bireyleri içerisinde hızlı bir şekilde bulaşır.Tırnak mantarını getirmiş olduğu kötü olumsuzluklardan korunmak ve yayılma hızını düşürmek amacıyla tırnak mantarı tedavisi olmak daha sağlıklı olacaktır.Hastalıkta erken müdahale önemli olduğu için hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Günümüz teknolojisi ve imkanları doğrultusunda rahatsızlık tırnak mantarını yok etmek mümkündür. Tırnak mantarını geçirmek amacıyla tropikal kremler kullanmayı ilk başlarda tercih ediyoruz. Fakat tropikal kremler kalınlaşmış tırnak üzerinde pek etki göstermiyor.

Çünkü mantar nedeniyle sertleşen tırnak geçirgenlik özelliğini yitirir. Bu doğrultuda krem tırnak üzerinde etki göstermez. Tırnak mantarı üzerinde ilaçlı tırnak cilası hastalarımıza tavsiye ediyoruz. Kullanılan cilalı ilaçlar tırnak mantarı üzerinde daha etkili bir tedavi sağladığı savunulabilir.

Tırnak mantarı sadece tek bir tırnak üzerinde değil bulunduğu el ve ayak üzerinde yaygınlık gösterebilir. Tırnak mantarının şiddeti doğrultusunda oral tedavi yöntemini kullanıyoruz. Ağız yolu ile alınan ilaçlar enfeksiyonlu tırnak üzerinde etki etmeye başlar. Fakat oral tedavinin de kendi içerisinde birtakım yan etkileri oluşabilir.

İlacın uzun süreli kullanımları sonucunda baş ağrısı kaşıntı gibi yan etkiler görülebilir. Bunun dışında mı tırnak mantarı tedavisi işleminde oral tedavi yöntemleri kalp ve karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerde de rahatsızlık oluşturabilir. Oral tedavi sırasında hastanın sağlık şartlarını göz önünde bulundurarak uygun ilaçlarla hastaya müdahale ediyoruz.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Tırnak mantarı nemli ve sıcak alanlarda hızlı bir şekilde üreyebileceğin den dolayı ya el veya ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle mantarın kolay bir şekilde üreyebileceği ortamların oluşumunu engellemek gerekir.

Özellikle ayak mantarına karşı daha dikkatli ve özenli olmak gerekir. Hava alabilen ayakkabılar tercih edilmeli ve ayaklar yıkandıktan sonra kesinlikle kurulanmalıdır.

Hava geçirgenliği bulunan çoraplar tercih edilmeli ve sık sık çoraplar değiştirilmelidir. Ortak kullanım alanlarında kesinlikle ortak eşyalardan uzak durmak ve hijyene dikkat etmek gerekir. Tırnak mantarı tedavisi öncesinde kullanılan ürünler tedaviden sonra kullanılmamalıdır.

Özellikle terlik ayakkabı gibi ürünlerden uzak durmak gerekir. Eşyaların yeniden kullanılması mantarı tetikleyeceğinden dolayı kullanılması sakıncalıdır. El ve ayak tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve kişisel ürünler başkaları ile paylaşılmalıdır.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Yaygın bir şekilde görülen tırnak mantarı bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tırnağın nemli alanlarda kalması mantar oluşumunu tetikler. Tırnak mantarı en çok ayakta ve erkeklerde görülür.

Çünkü erkekler gün içerisinde spor yaparak ve su içerisinde zaman geçirerek vakit geçirdikleri için nemli kalan ayak tırnaklarında mantar oluşumu başlar.Tırnak mantarı nedenleri arasında tırnağın zedelenmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkenler yer alır.

Ayrıca diyabet ve sedef hastalığı gibi rahatsızlığa sahip olan kişilerde tırnak mantarına yakalanma riski daha yüksektir.

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kliniğimizde tırnak mantarı tedavisi için kullandığımız birtakım yöntemler bulunur. Kullandığımız yöntemleri hastaların tırnak mantarı rahatsızlığı boyutunda uyguluyoruz. En çok kullandığımız tedavi yöntemleri içerisinde krem, ilaçlı cila ve oral tedaviler bulunur.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarın en belirgin özelliği tırnakta görülen şekil bozukluğudur. Tırnak kalınlaşır ve kolay kırılma özelliğine sahip olur. Mat ve koyu bir renk meydana gelir ve koku oluşur. Böyle durumlarda tırnak mantarı tedavisi için hemen tıbbi müdahale yapılması gerekir.

Tırnak Mantarı Nedenleri Nelerdir?

Tırnak mantarı en çok ayak tırnaklarında görülür. Bunun nedeni ise özellikle gün boyu çalışan kişilerin ayaklarının ayakkabı ve çorap içerisinde olmasıdır. Bu durum ayağın hava almadan nemli bir şekilde kalmasına neden olur.

Bu tarz alanlar mantar oluşumu için en elverişli yaşam alanlarıdır. Ayrıca tırnak bakımı ve hijyenine dikkat edilmez insan mantar oluşumu hızlanır.

Tırnak Mantarı Tedavi Fiyatı 2021

Tırnak mantarı tedavisi fiyatları 2021 hastanın tercih ettiği kliniğin güncel fiyat politikası ile yakından ilişkilidir. Tırnak mantarı tedavisi fiyatı 2021 olmak isteyenler bizimle iletişime geçerek bizden her türlü fiyat ve bilgi alabilirler.