Yağ Bezesi

yağ bezesi

Yağ bezesi Nedir?

Tıp literatüründe lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri vücudun farklı noktalarında içi yağ dolu bir şekilde meydana gelen oluşumlara denir. Farklı boyutlarda görülen yağ bezeleri her yaş grubunda görülen bir cilt problemidir.

Görüntü itibariyle rahatsız edici bir özelliğe sahip olan yağ bezesi tedavisi ile giderilir. Yağ bezesi oluşumu tedirginlik verecek bir durum değildir. Bu yağ bezeleri iyi huylu tümörler olarak adlandırılır ve herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz.

Yağ Bezesi Tanısı Nasıl Konulur?

Yağ bezeleri vücutta cilt üzerinde oluştukları için gözle görülür bir özelliğe sahipler. Bu nedenle uzman doktor gözetiminde yaptığımız ön muayene sonucunda yağ bezesinin yapısı hakkında tanı koyuyoruz. Cilt altında oluşan kötü huylu yağ bezelerini ise yaptığımız patolojik incelemeler sonucunda tespit ediyoruz.

Yüzde, boyun kısmında, saç derisinde, omuz bölgesinde ve genital bölgede görülür. Vücuttaki tüm hücreler gibi yağ hücreleri de büyüyerek çoğalabilir. Bu durum meydana gelen rahatsızlığın kontrolden çıkmasına neden olur ve cerrahi müdahale gerektirir.

Yağ bezesi alımı kliniğimizde güvenilir ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Steril bir şekilde vücudun farklı noktalarında büyüyen yağ bezelerini çıkararak kötü görüntüye son veriyoruz.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kontrolsüz bir şekilde büyüyen ve rahatsızlık veren yağ bezeleri uzman hekimler tarafından ön muayene sonucunda tespit edilir. Yuvarlak bir yapıya sahip olan yağ bezelerinin ortasında nokta bulunur.

Yağ bezeleri, yapı itibariyle iyi huylu oldukları için herhangi bir kanser eğilimi göstermezler. Fakat dış görünüşüne önem veren birçok kişi yağ bezelerini estetik olarak rahatsız edici bulur. Bunun dışında yağ bezelerinin büyüme eğiliminde olması ya da herhangi bir enfeksiyon kapması ciddi sorunlara yol açabilir.

Lokal anestezi altında gerçekleştirdiğimiz yağ beze alımı işlemi sonucunda hasta var aynı gün taburcu olarak günlük hayatlarına devam edebilirler. Cerrahi operasyon sırasında yağ bezelerini çıkarıyoruz.

Bu doğrultuda vücudunda yağ bezesi bulunan kişiler bu yağ bezelerinden nasıl kurtulurum diye düşünüyorlarsa kliniğimizi arayarak bizden gerekli bilgileri alabilirler.

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen yağ bezeleri görüntü itibarıyla rahatsızlığa neden olur. Belirtileri cilt üzerinde meydana gelen şişliklerdir. Birkaç milimetre büyüyen bu bezeler sırt ve boyun bölgesinde daha çok görülür.

Göz altında görülen yağ bezeleri ise kişileri psikolojik olarak etkilediği gibi estetik olarak da rahatsız eder.Yağ bezeleri ağrıya neden olmaz. Fakat yağ bezelerinin dışarıdan enfeksiyon kapması ağrıya ve akıntıya neden olur.

Böyle durumlarda lipomlar da görülen bu kızarıklık ve enfeksiyon karşısında hemen tıbbi müdahale gerekir. Bu konuda tecrübeli sağlık kuruluşları tercih edilmeli ve doğru tedavi yöntemleri ile müdahale edilmelidir. Klinik ortamlarda lokal anestezi ile yapılır.

Yağ bezesi Neden Olur?

İnsan cildi hassas bir yapıya sahip olduğu için genetik ve çevresel faktörlerden etkilenebilir. Ciltte görülen cilt problemlerinden biri olmasıyla doku üzerinde ortaya çıkan şişliklerdir. Yağ bezelerinin oluşum nedenleri tam olarak bilinemese de altında yatan faktörlerden birkaçı şu şekildedir:

  • Genetik faktörler
  • Cildin hasar alması
  • Yüksek kolesterol rahatsızlığı
  • Metabolik rahatsızlıklar
  • Dengesiz ve düzensiz beslenme
  • Yaşın ilerlemesi
  • Zayıf kişiler ile şeker hastalığı
  • Kilo problemi
  • Karaciğer rahatsızlığı gibi faktörler vücudun farklı noktalarında oluşumuna neden olur.

Nerelerde Görülür?

Vücudun farklı noktalarında oluşan yağ bezeleri çocuk yetişkin herkeste görülür. Yağ bezeleri daha çok yüzde, sırt ve boyun bölgesinde, saç derisi içerisinde, genital bölgede, koltuk altında, göz kapağında ve gözaltında görülür. Gözle görülen bu yağ bezeleri estetik ve sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmadığı takdirde alınmayabilir.

Nasıl Geçer?

Cilt üzerinde görülen yağ bezelerinin bir kısmı herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı için tıbbi müdahale gerektirmez. Fakat bazı yağ bezeleri görüntü itibariyle kişileri rahatsız ettiği gibi sağlık açısından da farklı cilt hastalıklarına neden olabilir.

Bu tür durumlarda kesinlikle cerrahi operasyon ile alım işlemi gerçekleşir. Kliniğimizde bulunan uzman dermatologlar yağ bezesinin yapısını ve özelliğini inceleyerek uygun yöntemler yardımıyla yağ bezelerini alıyoruz.

Yağ bezesi Çeşitleri Nelerdir?

Cilt yüzeyinde görülen yağ bezeleri kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Bunlardan ilki yağ kistleridir. Yağ kistlerinin üzeri ince bir deri ile kaplandığı için akışkan bir özelliğe sahipler. İkinci sırada iyi huylu yağ doku tümörleri gelir.

Sırt ve boyun bölgesinde oluşan bu yağ bezeleri, tıpkı bir bezeyi andırır. Yapı itibariyle büyük oldukları için cerrahi bir operasyon ile alınmaları gerekir. Üçüncü sırada ise kötü huylu yağ doku tümörleri yer alır. Kansere neden olabilir.

Bu nedenle deri altında oluşur ve yumuşak bir özelliğe sahiptir. Kötü huylu yağ bezelerinin cerrahi bir operasyon ile muhakkak alınması gerekir.

Yağ Bezesi Tedavi Fiyatları 2021

Yağ bezesi aldırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında yağ bezesi fiyatları gelir. Yağ bezesi alımı kullanılacak yöntem ve yapısına bağlı olarak gerçekleşir. Bu doğrultuda yağ bezesi tedavi fiyatları 2021 hakkında bizden fiyat alabilirsiniz.